SZC logo

Győri Szakképzési Centrum

OM kód: 203037/010 | 9021 Győr, Szent István út 1.

Intézmény logo

Győri SZC Hild József Építőipari Technikum

HírekKözérdekű adatokKRÉTA

Történet

Iskolatörténet

Történet

Iskolánk története

Az intézmény fennállásának majd, nyolcvan éve alatt több, mint 8000 érettségit, technikus vizsgát tett diákot bocsátott ki, akik az építészet különböző területein elhelyezkedve öregbítették az iskola hírnevét. A technikumi képzésben a közismereti oktatás és az építőipar ágazathoz tartozó szakképesítések szakmai oktatása folyik. Évfolyamonként három osztályunk van. Az induló osztályaink közül egy angol nyelvi előkészítő évfolyammal egy pedig német nyelvi előkészítő évfolyammal indul. A harmadik osztályunkban okleveles technikus képzést folytatunk a Győri Széchenyi Egyetemmel (SZE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) közösen kidolgozott szakmai program alapján. Ezt a lehetőséget az új törvényi előírásoknak és a kiemelkedő tanulmányi eredményeinknek köszönhetjük. Nagy megtiszteltetés és a munkánk elismerése, hogy az elsők között tudunk beiskolázni erre a jövőbe mutató korszerű képzési formára.

Iskolánk régiós, sőt néha még azon is túlnyúló beiskolázású. Jók a lehetőségeink a regionális szerep, az iskola ismertsége miatt. Tanulóink között találhatóak határon túliak is, elsősorban Szlovákiából, de más környező országokból is. A képzéseink iránti igény a többszörös túljelentkezés és az egyre jobb képességű tanulók formájában mutatkozik meg. A nagy érdeklődésre tekintettel 2023/2024 tanévben négy induló osztályunk lesz.

A diákok felmenő rendszerben ösztöndíjat kapnak, és duális képzésben vesznek részt. Tanulóink közel 60%-a fiú, és több mint 40%-a lány. Az iskola tanulólétszáma közel 600 fő. Célunk a jól képzett középszintű vezetők (művezető, építésvezető) képzése az építőipar számára, illetve az arra alkalmas tanulók felkészítése a felsőfokú továbbtanulásra. Képzési programunkban fontos szerepet kap a hagyományos építészet mellett a legkorszerűbb építészeti, és építéstechnikák oktatása. Tanulóink megismerkedhetnek az építészeti tervező, költségvetés-készítő programok használatával (ArchiCAD, AutoCAD, BIM 3D tervezőrendszer, Terc-Etalon online), illetve az energiatudatos, fenntartható környezeti elveket követő építészeti megoldásokkal, passzívház szabványokkal. Az iskola az ehhez szükséges technikai eszközökkel, nagyteljesítményű számítógépekkel, lézerszkenner, 3D nyomtató, plotter, drón, korszerű geodéziai és anyagvizsgálati eszközökkel és jól képzett oktatókkal rendelkezik.

A tanulmányok során a tanult nyelvnek megfelelő szaknyelvi képzést folytatunk. Saját vizsgaközpontunkban lehetőséget biztosítunk a 4, 7, 9 modulos ECDL vizsga letételére. Elsődleges célunk az ágazati alapvizsgára, a szakmai vizsgára és a kétszintű érettségire való felkészítés. Sikeres vizsga esetén emelt szintű szakmai érettségi és szakmajegyzék szerinti magasépítő vagy mélyépítő technikus végzettség szerezhető. Az új törvényi szabályozás megengedi nappali rendszerben a két technikus képzés is elvégezhető, így egyre általánosabb az a gyakorlat, hogy a diákok mind a két végzettséget megszerzik és utána lépnek ki az iskolából. Az elsők között léptettük át minden szakképző évfolyamra lépő osztályunkat az új, szakmajegyzék szerinti képzési rendszerbe. Ez kedvező fogadtatásra talált a diákok körében. Ugyanez igaz az oktatókra is. Ennek köszönhető, hogy úgy álltunk át az új rendszerű, Tanulási Eredmény Alapú (TEA) képzési formára, hogy közben az iskolában változatlan, sőt jobb minőségben folyik az oktatás. Ebben nagy szerepe volt az iskola vezetésének, az egész oktatói közösségnek, a diákoknak és a szülők támogatásának is. Iskolai szinten az a kezdetektől természetes volt, hogy a mérnöktanárok - akik szinte kizárólag az iskola egykori diákjai közül kerültek ki - a mérnöki gyakorlatukat nem feladva a napi praxisból vett elemekkel színesítették a tanítást. Ez az oktatási szemléletünket is meghatározza. A duális képzés területén fokozatosan kapcsolódunk be a Győrben működő Építőipari Regionális Tudásközpont munkájába. Itt az építőipar napi gyakorlatához tartozó feladatokon keresztül tudjuk az iskolában megszerzett tudást élő szakmai tapasztalatokkal, gyakorlattal kiegészíteni.

Elindítottuk az iskolában tradicionális műemlékes képzés alapjain a műemlékfenntartó szaktechnikus képzést, eredményesen hirdettük meg a lakberendező programkövetelményes képzést. Előkészítettük az ingatlankezeléssel, -forgalmazással, ingatlanvagyon értékesítéssel, társasház kezeléssel, építészeti energetikával kapcsolatos képzéseket, amelyeket lépcsőzetesen szeretnénk a gazdaság, a munkaerőpiac elvárásainak megfelelően gyakorlatorientált formában elindítani. Megemlítendő: a programkövetelményes képzések közül is egy ingyenesen, korhatári kötöttség nélkül teljesíthető.

A végzett tanulók többsége építészeti, építő szakirányban tanul tovább. Azon tanulóink, akik technikus végzettséggel szeretnének elhelyezkedni, a munkaerőpiacon, képzettségük birtokában számos - biztos egzisztenciát jelentő - lehetőség közül válogathatnak. A tanulók végzettségük európai szintű elismertetéséhez Europass bizonyítványt igényelhetnek. 

Iskolánkban fontos szerepet játszik az oktató-nevelő munkában a különféle sokrétű programlehetőség, amely a tanulók szakmai elmélyülését segíti. Ezek választható tevékenységként is nagyban segítik a motiváció fenntartását, rangot, és egyben vonzerőt adnak az iskolának, s nem csupán színesítik a diákéletet (Bár ez utóbbi is fontos szempont!). Ilyen programlehetőségek a nyári szakmai táborok (erdélyi népi építészeti felmérő tábor, a szentendrei, a szennai skanzenben műemlékvédelmi gyakorlat, műemlékfenntartó szakmai munka a Művészetek Völgyében), 4 hetes külföldi szakmai gyakorlat Észtországban, Tallinnban, cserediák kapcsolat a bécsújhelyi (Wiener Neustadt) és az Udinei műszaki szakközépiskolában. A visszajelzések szerint több ígéretes karrier, szakmai kapcsolatrendszer formálódott, indult már ezeknek a programoknak köszönhetően.

Gyümölcsöző az együttműködés a közgyűjtemények és az iskola között, amely ugyancsak a diákok javát szolgálja. Nagy hagyományai vannak a képzési profilba illeszkedő szakirányú tehetséggondozásnak színteret biztosítva a tehetséges tanulók szakmai versenyekre, diákkonferenciákra való felkészítésére. A legkiemelkedőbbeknek pedig együttműködést a különböző felsőoktatási intézmények tehetséggondozó központjaival, szakmai műhelyekkel. Magyarországi és nemzetközi viszonylatban is. A közismereti képzésben is számos természettudományos, nyelvi versenyen bizonyították a tanulók a felkészültségüket. A sport területén elért kiemelkedő eredmények pedig az ilyen irányú érdeklődésnek köszönhető. A Hild minősített tehetséggondozó műhely (MTM) és az európai tehetségsegítő hálózat (ETSN) tagja.

Számos volt diákunk tölt be meghatározó munkakört a felsőoktatás és az építőipar területén. Kiemelkedő állami, tudományos, és szakmai díjakkal kitüntetett építészek, egyetemi oktatók, akiknek a tudományos tevékenységük számottevő, de cégtulajdonosok, vezető beosztású mérnökök, építésvezetők, művezetők kerültek ki közülük, akik évtizedek múltán is örömmel járnak vissza az iskolába. Számtalan magyar és külföldi épület is magán viseli a Hild-es diákok keze nyomát.

A máshol érettségizett tanulók részére is minden évben indul kétéves, közismeret nélküli okleveles technikus képzés. A törvényi változásoknak köszönhetően 25 éves korig lehet az első szakképesítést ösztöndíjjal, állami támogatással, nappali rendszerben megszerezni. Ezen felül egy második szakma is ingyenes.

Az iskolai rendszerű felnőttképzésben szakmajegyzék szerinti magasépítő-, és mélyépítő technikus képzést folytatunk. A fenntartói elvárásnak megfelelően folyamatos igényfelméréssel, a munkaerő-piaci szereplőkkel, a saját dolgozók képzésében érdekelt cégekkel és a volt diákokkal való kapcsolattartás keretében mérjük fel a valós igényeket és a lehetőségeket. Ennek megfelelően szervezzük és indítjuk a képzéseinket.

Az iskola oktató testületének munkáját a fenntartó minisztérium 2021-ben szakképzési díjjal, Győr Megyei Jogú Város, Győr Ezüst Érdemérmével ismerte el. Az oktatók között többen rendelkeznek a kiemelkedő szakmai munkájuk elismeréseként állami, szakmai kitüntetésekkel. Az iskolán belüli egyes alkotócsoportok, munkaközösségek munkájának színvonalát is számos szakmai elismerés jelzi. Több külföldi iskolával folytatott szakmai programunkat is díjazták, ill. szakmai díjra jelölték.

Józsa Tamás igazgató


Partnereink

SZC logo

Győri Szakképzési Centrum


Győri SZC Hild József Építőipari Technikum

9021 Győr, Szent István út 1.

Telefon: +3696528780

E-mail: titkar@hild.gyor.hu

OM azonosító: 203037/010

Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2020/001178


2024Győri SZC Hild József Építőipari Technikum